Wystawa „Pasja przez pokolenia”

W dniach 11.09.- 10.10. 2015 w galerii „Zawarte” Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu miała miejsce wystawa zatytułowana „Pasja przez pokolenia” wg koncepcji Czesława Gałużnego, artystycznego opiekuna Grupy Relacje, zrealizowana przy współudziale Andrzeja Borkiewicza kierownika ww. galerii. Na wystawie tej zaprezentowali swoją twórczość autorzy trzech „pokoleń”, których plastyczny rozwój powiązał się z osobą Czesława Gałużnego, a przez to i z Grupą Relacje. Najmłodsi wystawiający – grupa HokusPokus, to dzieci którymi opiekowała się należąca niemal od początu do Grupy Relacje Małgorzata Małkiewicz. Druga grupa, to niedawni absolwenci akademii sztuk pięknych, którzy na początku swojej artystycznej edukacji uczestniczyli w spotkaniach, plenerach i wystawach Grupy. Byli to: Piotr Golonka – absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, Grażyna Małkiewicz- absolwentka Wydzału Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu oraz Pawel Żelichowski – asystent na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Oddziaływanie Czesława Gałużnego i wytworzone wcześniej więzi z Grupą i jej opiekunem okazały się tak silne, że artyści Ci bardzo chętnie zdecydowali się na udział w wystawie. O swoim uczestnictwie w „Pasji przez pokolenia” tak pisze Grażyna Małkiewicz.
„Udział we wspólnej wystawie z Grupą Relacje, z którą związana byłam na początku mojej artystycznej drogi było dla mnie ważnym wydarzeniem. Przede wszystkim cieszę się, że po tylu latach członkowie Grupy pamiętają o mnie. Jestem im wdzięczna za wspólnie spędzony czas i wrażliwość jakiej się od nich nauczyłam podczas wspólnych warsztatów i plenerów. Wystawa w Zawierciu pokazuje, jak wielką pasję mają w sobie i przez to, jak wielki jest ich artystyczny dorobek. W byciu malarzem, czy malarką, najważniejsze jest właśnie wytrwałe zamiłowanie na tej trudnej obranej na początku drodze. Życzę wszystkim artystom i artystkom pracującym w „Relacjach” dalszych sukcesów i pasji w wizualizowaniu swoich doświadczeń i emocji! ”
Należy dodać, że uczestnictwo w ekspozycji członków Grupy Relacje było oczywiste i satysfakcjonujące. Wystawę upamiętniła statuetka, którą Dyrektor zawierciańskiego Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Danecki wręczył Czesławowi Gałużnemu.

/Redakcja tekstu: Zbigniew Zdzienicki, zdjęcia z wernisażu Ireneusz Czechowicz, fotografie ekspozycji Zbigniew Zdzienicki/