Spotkanie z Atelierstrasse

W ramach projektu „Międzynarodowy plener malarski z udziałem artystów plastyków z  Idar-Oberstein” dofinansowanego z budżetu miasta Sosnowca, Grupa Relacje gościła pięcioosobową delegację reprezentujacą artystów Atelierstrasse z Idar-Oberstein. Byli to: Ilona Brombacher, Cornelia Doll, Karin Waldmann, Horst Brombacher oraz Martin Lehmann. Spotkanie z gośćmi z Niemiec odbyło się w dniach 3 – 6 lipca 2015 obejmując realizacją następującego programu.
– Przywitanie w Miejskim Klubie im.Jana Kiepury, na którym władze miasta Sosnowca reprezentował wiceprezydent Krzysztof Haładus, a Klub jego dyrektor Michał Góral.
– Zwiedzanie, które objęło następujące miejsca w Zagłębiu: Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej wraz z ćwiczebną sztolnią, Muzeum – Zamek i podziemia w Będzinie, Muzeum i Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi.
– Zwiedzanie obszaru nazwanego Trójkątem Trzech Cesarzy, cmentarza żydowskiego w Modrzejowie oraz „Muzeum w Sosnowcu”, a także realizację projektu Czesława Gałużnego, opiekuna Grypy Relacje, pod nazwą „Zapis chwili” oraz gościnę w pracowni tego artysty.
Po powrocie do Idar-Oberstein goście wykonają prace, które zostaną wyeksponowane na wystawie podsumowującej działania Grupy w roku 2015.
Członkowie Grupy Relacje serdecznie dziękują władzom Sosnowca, Jolancie Szczurek – Prezesowi Fundacji im. Jana Kiepury, macierzystemu Klubowi oraz przewodnikowi Stanisławowi Czekalskiemu za działania, które umożliwiły realizację projektu.
Z sympatią wspominamy studenta Oskara von Eicken, który pełnił rolę tłumacza języka niemieckiego.

Tekst: Zbigniew Zdzienicki

Autorami fotografii w galerii są: Czesław Gałużny, Dawid Juszczyk i autor tekstu . Wykorzystano także fotografie z innych uwidocznionych źródeł oraz archiwalne zdjęcie dawnej kopalni „Saturn” w Czeladzi.