Majowy happening

W wyniku trwającego od wielu już lat współdziałania Grupy Relacje z Fundacją im. Jana Kiepury w Sosnowcu zrodził się pomysł na projekt, który połączy historię naszego miasta w obszarze kultury z jego teraźniejszością, a jednocześnie wtopi się w jego miejską codzienność. Stąd w niedzielne popołudnie 15 maja 2016, przed salą widowiskowo – koncertową Muza pojawili się plastycy Grupy Relacje, śpiewająca i recytująca wiersze młodzież II LO im.Emilii Plater, wokalistka Wioletta Miłek z córką Martą, niezastąpiony jak się okazało, aktor Teatru Zagłębia Przemysław Kania, a także czuwający nad realizacją całości wydarzenia artysta plastyk Czesław Gałużny wraz z liderką projektu Anną Rozenau. Tak rozpoczął się happening pod nazwą „Sosnowiecki maj kwitnie sztuką”.
Na płótnach dużego formatu pojawiły się namalowane przez plastyków Grupy Relacje architektoniczne formy nawiązujące do wizualnej rzeczywistości naszego miasta. Zabrzmiały słowa przypominające postacie Jana Kiepury, Władysława Szpilmana, Konstantego Ćwierka i nnych sławnych sosnowiczan. Usłyszeliśmy wiersze Patrycji Góry, piosenki w wykonaniu Katarzyny Rebczyńskiej oraz Victorii Łaty przy akompaniamencie Dominika Kijewskiego. Wiolettę Miłek po jej występie nazwano „sosnowiecką Whitney Houston „. Zaciekawieni przechodnie nawiązywali rozmowy z uczestnikami projektu, niektórzy chwytali za pędzel i zostawiali na płótnach ślady swojego uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu.
Happening zaszczycili swoją obecnością Pani Naczelnik WKiKS Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Aleksndra Marzyńska oraz Dyrektor MK im. Jana Kiepury Michał Góral, który zachęcił organizatorów do corocznego powtarzenia imprezy.

Tekst: Zbigniew Zdzienicki. Fotografie: Jan Filipek, Michał Kusiak oraz autor tekstu.

Poniżej dokumenty filmowe z happenungu:

!!!